Už ste sa svojej dcérky alebo syna niekedy spýtali, aký je ich najväčší sen?
A pamätáte si, čo vám odpovedali? 🙂
Deti majú úžasnú vlastnosť snívať vo veľkom, ba čo viac, pri snívaní nepoznajú takmer žiadne obmedzenia. Nech sú ich sny akokoľvek obrovské, neboja sa vyskúšať rôzne cesty, ako si ich splniť.
Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako snívajú dospelí? Hoci aj oni majú veľké sny, častokrát si nedovolia snívať naozaj vo veľkom. Zameriavajú sa na prekážky, nie sú si istí svojimi schopnosťami, veci odkladajú “na zajtra” a tak si málokedy svoje sny naozaj splnia.

Prečo je to tak? Ako je možné, že deti sa snívať neboja, ale keď vyrastú túto schopnosť stratia?

Ako dieťa rastie, stretáva nových ľudí a ocitá sa v nových situáciách. Určite dobre viete, že niekedy je naozaj ťažké dostať deti ráno z postele alebo ich dostať domov, keď sa s kamarátmi hrajú vonku. U niektorých to zase platí naopak a ako rodičia musíte deti doslova nútiť, aby položili ten telefón a išli sa hrať vonku.
Keďže každé dieťa má rado iné aktivity a trávenie času, spôsob akým stráca nebojácnosť mať obrovské sny je taktiež u každého iný.
Niektoré deti necítia podporu od rodičov, iné majú zlú skúsenosť zo školy, keď sa im spolužiaci za niečo posmievali a niektoré sa zaradia do partie, ktorá v nich “zabije” akýkoľvek zárodok chcieť skúšať nové veci.

Mnoho rodičov sa pýta, či je možné zabrániť tomu, aby ich deti prestali snívať vo veľkom a skúšali prekonávať aj tie najťažšie prekážky. Okrem rodičov si podobnú otázku dávajú aj učitelia, vychovávatelia či animátori v detských kempoch. Všetci títo ľudia majú niečo spoločné. Chcú vychovať mladých ľudí, ktorí sa nebudú báť zlepšovať prostredie, v ktorom žijeme. Chcú vidieť, ako ich študenti budú s nadšením hľadať nové riešenia. A v neposlednom rade, chcú dať deťom príležitosť, stať sa tou najlepšou verziou seba, akou môžu byť.

Hoci všetci títo ľudia robia naozaj skvelú prácu a deťom v mnohom pomáhajú, niekedy aj oni potrebujú pomoc s nápadmi. A preto vznikol projekt Cieľožrút, ktorý podporuje detský potenciál.
Cieľožrút je náučno-zábavná aktivita pre deti od 7 rokov a ich rodičov či učiteľov, aby mohli rozvíjať svoje talenty a sny. Sada u detí rozvíja zodpovednosť, cieľavedomosť a kreativitu. Rodičom a učiteľom zase pomáha odhaliť talenty a potenciál dieťaťa a správne ho viesť. Jedná sa teda najmä o rozvoj dieťaťa v oblastiach, ktoré školský systém nie vždy podporuje, ale aj zlepšovanie vzťahu dieťa-rodič. Obsah sady vznikol v spolupráci s detskou psychologičkou a zahŕňa:

  • 6 rozvojových cvičení pre dieťa
  • 30 nálepiek k cvičeniam
  • Ako sa stať Cieľožrútom – pracovný zošit pre dieťa
  • Ako vychovať Cieľožrúta – príručka pre rodičov
  • Knižka cieľov – 60 príkladov cieľov a snov
  • Knižka hier a aktivít – 10 rozvojových hier a aktivít
  • Mapa nástenky – príklady rozloženia cvičení

Prísť na to, aký je najväčší sen vašej dcérky alebo syna nie je práve najľahšie. Ale Cieľožrút vám s tým určite pomôže!