Vision board – v preklade nástenka cieľov a vízií.
Všeobecne ide o obyčajnú korkovú nástenku alebo väčší papier, na ktorom majú dospelí a deti pripnuté rôzne obrázky, kresby, fotky, citáty alebo výroky reprezentujúce sny, ciele a priority daného človeka.

Pozeraním sa na svoju nástenku deň čo deň, sa vizuálne zobrazenie cieľov dostáva do podvedomia. Tu už nastupuje zákon príťažlivosti hovoriaci o tom, že do života si priťahujeme veci, ktorým venujeme najviac pozornosti a najviac emócií. V tomto prípade teda práve tie veci, ktoré opakovane vidíme na svojej nástenke, pretože už letmý pohľad na ňu nám zväčša dá podnet o konkrétnom ciele rozmýšľať.

Visionboard nám nepochybne môže uľahčiť cestu za splnenými cieľmi, najmä ak pravdivo zobrazuje naše túžby.

Deti, hlavne tie na základnej škole, veľmi dobre reagujú na nástenku cieľov a vízií, pretože ich myseľ nie je preplnená obavami a pochybnosťami ako u väčšiny dospelákov. Deti oveľa viac snívajú, nesúdia a nemajú predsudky, inak povedané, neboja sa niečo vyskúšať, zlyhať a znova to vyskúšať.

Ako ste si mohli prečítať v jednom z našich predošlých článkov Nový rok – nové ciele?, samotné stanovovanie si cieľov prináša viacero benefitov pre deti aj rodičov.

Existujú rôzne spôsoby na vytvorenie svojej nástenky cieľov a vízií. Pokiaľ však chceme, aby naozaj fungovala, a teda neprestala dieťa baviť po dvoch-troch dňoch, je potrebné sa zamyslieť nad jej obsahom. Nie každý sa ale vyzná v tom, čo je vhodné pre 8-12 dieťa z hľadiska určovania si priorít.
Preto sme vytvorili kreatívnu rodinnú sadu Cieľožrút. Sada obsahuje šesť starostlivo vybratých sebarozvojových cvičení, ktoré slúžia na umocnenie stanovených cieľov, tým že dieťa „nútia“ rozmýšľať nad zmyslom cieľov a zároveň mu ich pripomínajú každý deň.
Niekoľko rodín už doma túto sadu má, neváhajte a pridajte sa k nim. 🙂

 

 

Zdroje:
Dutt, N. (2019). What Is A `Vision Board’ – And Why Every Child Should Have One – Heart Love Project. [online] Heartloveproject.org. Dostupné na: http://heartloveproject.org/2018/01/06/what-is-a-vision-board-and-why-every-child-should-have-one/ [Dostupné 3.3.2019].
Kawula, M. (2019). How to Make a Vision Board for Kids [A Magical Benefit You Should Know]. [online] dinnertablemba.com. Dostupné na: https://dinnertablemba.com/vision-board-for-kids/ [Dostupné 3.3.2019].
Ledwell, N. (2019). How to Teach Your Children the Law Of Attraction?. [online] Linkedin.com. Dostupné na: https://www.linkedin.com/pulse/how-teach-your-children-law-attraction-natalie-ledwell/ [Dostupné 3.3.2019].